BANKIER.pl: Zmiany w księgach wieczystych. Banki będą zwracać kredytobiorcom część opłat

Banki będą musiały zwracać kredytobiorcom dodatkowe koszty podnoszące wysokość rat do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej lub zaliczać je na poczet spłaty kredytu – zakłada tworzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja przepisów – donosi RMF FM. Według innego pomysłu wpisów do ksiąg wieczystych będą mogli dokonywać także notariusze.

Obecnie oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej trwa kilka miesięcy, a pechowcy muszą czekać blisko rok. W tym czasie banki wraz z comiesięczną ratą pobierają dodatkową opłatę mającą rekompensować im ryzyko związane z możliwym brakiem wpisu do księgi wieczystej. Miesięcznie to od 300 do 500 zł, które ostatecznie nie są naliczane na poczet spłaty kredytu.

Opłata na poczet kredytu lub jej zwrot

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by dodatkowa opłata przekształciła się w swoistą kaucję, którą bank będzie zwracał po wpisaniu kredytobiorcy do księgi wieczystej.

Według informacji RMF FM nowelizacja prawa bankowego ma sprowadzić się do wprowadzenia do niej następującego przepisu: „W przypadku naliczenia przez bank dodatkowych opłat lub prowizji związanych z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej ustanawianej na rzecz tego banku hipoteki zabezpieczającej spłatę kredytu udzielonego konsumentowi, pobrane z tego tytułu opłaty lub prowizje, po dokonaniu wpisu do hipoteki, podlegają zwrotowi lub zaliczeniu na poczet innych należności obciążających kredytobiorcę”.

Zmiana w praktyce oznaczałaby, że w momencie dokonania wpisu do księgi wieczystej, bank zwracałby kredytobiorcy wszystkie dodatkowe opłaty lub zaliczał je na poczet spłaty kredytu.

Czytaj dalej: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zmiany-w-ksiegach-wieczystych-Banki-beda-zwracac-kredytobiorcom-czesc-oplat-8266197.html

Poprzedni RZESZÓW NEWS: Marcin Warchoł o uniewinnieniu „Froga”: „Wyrok jest skandaliczny i absurdalny”

Znajdziesz mnie:

Al. T. Rejtana 21, 35-303 Rzeszów

Bądźmy w kontakcie!

Wpisz swój email aby otrzymywać najnowsze wiadomości oraz zaproszenia.

KM © 2022. All Rights Reserved