Będą mieszkania dla żołnierzy. Liczebność armii wzrośnie dwukrotnie!

Tak, będziemy rozbudowywać tutaj infrastrukturę mieszkaniową. Chcielibyśmy, aby jak najwięcej żołnierzy nie tylko pełniło tutaj swoją służbę, ale także znalazło swój dom– powiedział wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Nowej Dębie.

To ważna z perspektywy rozwoju gminy deklaracja. Tworzony w Nowej Dębie 18 pułk artylerii to nie tylko uciążliwości związane z funkcjonowaniem poligonu, ale przede wszystkim szansa na ożywienie gospodarcze miasta. Według różnych szacunków pułk ma tworzyć około 2400 żołnierzy. Lokalny samorząd robi wszystko, aby żołnierze ci wraz ze swoimi rodzinami osiedlili się w gminie dzięki czemu będą korzystać ze szkół, basenu, miejscowych sklepów, a także płacić podatki do dębskiej kasy.

Miasto przygotowuje więc miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego umożliwiające budowę bloków.  Ponadto zamierza przekazać Agencji Mienia Wojskowego 5 hektarową działkę na ul. Niżańskiej. Na działce tej mogłyby powstać budynki wielorodzinne dla armii.

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej była pokłosiem wizyty delegacji nowodębskiego samorządu w Ministerstwie Obrony Narodowej, którą zorganizował poseł Marcin Warchoł.  Podczas tego spotkania przewodniczący Rady Miejskiej Damian Diektiarenko i burmistrz Wiesław Ordon zaprosili wiceministra obrony narodowej Marcina Ociepę do przyjazdu do Nowej Dęby celem zapoznania się z ofertą miasta.

W uroczystej sesji wzięli udział zaproszeni goście w tym: poseł Zbigniew Chmielowiec (członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej), przedstawiciele Agencji Mienia Wojskowego Piotr Jastrzębski (zastępca prezesa) i Michał Jaskot (oddział Lublin), oraz Zarząd Zakładów Metalowych DEZAMET S. A. : Jerzy Deruś – prezes, Krzysztof Zuba – członek zarządu, Arkadiusz Duma – członek zarządu.

Chcę bardzo serdecznie podziękować państwu za zaproszenie, ale również za współpracę gminy i mieszkańców z wojskiem polskim. Ta świadomość społeczna roli jaką odgrywa wojsko polskie jest bardzo istotna. Dla państwa ze względu na historie waszego miasta to coś oczywistego. Ale naszym wielkim zadaniem jest to aby Nowa Dęba inspirowała mieszkańców w całej Polsce – mówił podczas swojego wystąpienia wiceminister Marcin Ociepa. – Cieszę się że istnieje tutaj konsensus społeczny i polityczny wokół obecności wojska polskiego bo dla żołnierzy możliwość życzliwego przyjęcia w społeczności lokalnej jest bardzo ważna i za to państwu dziękuję – dodawał. Wiceminister Ociepa zapowiedział rozbudowę liczebności armii do 300 tysięcy żołnierzy. Oznacza to zwiększenie liczby garnizonów i powiększenie już istniejących. To duże wyzwanie logistyczne i infrastrukturalne. – Tak, będziemy rozbudowywać tutaj infrastrukturę mieszkaniową. Chcielibyśmy, aby jak najwięcej żołnierzy pełniło tutaj swoją służbę, ale także znalazło swój dom– powiedział wiceminister obrony narodowej.

W pierwszej kolejności Agencja Mienia Wojskowego zabuduje nieruchomość która już znajduje się w jej posiadaniu. Chodzi o działkę skarbu państwa przy ulicy Radosnej (za Restauracją Dębianka). Mają tam powstać internaty na potrzeby armii. Przejęcie gruntów gminnych umożliwi AMW przystąpienie do procesu inwestycyjnego budowy osiedla mieszkalnego.

To historyczny dzień dla Nowej Dęby. Dziękujemy panie ministrze za te deklarację. To punkt zwrotny w dziejach rozwoju naszej Nowej Dęby. Mieszkańcy zasługują na te inwestycję. Wojskowość i armia są wpisane w historię i tradycję miasta. – mówił poseł Marcin Warchoł. – Jest takie przysłowie: „kto nie chce żywić swojej armii będzie żywił cudzą”. Mieszańcy Nowej Dęby chcą tutaj armii i te 2400 żołnierzy którzy przybędą wraz z 18 pułkiem artylerii znajdzie tutaj swoje miejsce. To tutaj będą płacić podatki, wychowywać swoje dzieci, tu będą się rozwijać, a mieszkańcy, rzemieślnicy, piekarze i inne zawody zyskają swoją szansę rozwoju. Bo to jest miasto ludzi ciężko pracujących, przedsiębiorczych o wielkim sercu i wielkim patriotyzmie co z panem posłem Chmielowcem gwarantujemy i dlatego miasto Nowa Dęba jak nikt inny na Podkarpaciu zasługuje aby te inwestycje tutaj powstały. – dodał Marcin Warchoł.

Deklaracja która padła ze strony pana wiceministra Ociepy jest ważna nie tylko dla mieszkańców Nowej Dęby ale również mieszkańców powiatów tarnobrzeskiego i kolbuszowskiego, którzy często pracują w tym mieście. – mówił poseł Zbigniew Chmielowiec. – Wojsko to nie tylko inwestycje w mieszkania, ale również w infrastrukturę drogową i kolejową. Jak wiemy już w przyszłym roku nastąpi rozbudowa drogi wojewódzkiej  nr 872 wzdłuż poligonu. Inwestujemy w linie kolejową nr 71 by nasz region miał dobre połączenie z Warszawą. Na tym wszystkim zyskuje zarówno armia jak i mieszkańcy tych terenów, a już dzisiaj mogę zdradzić, że rozmawiałem z ministrem infrastruktury Rafałem Weberem i na 99% zostanie wybrany ten najdłuższy wariant obwodnicy o który tak państwo zabiegaliście– dodawał. Poseł Zbigniew Chmielowiec zaznaczył, że obecność wojska oznacza zapewnienie właściwej infrastruktury edukacyjnej i sportowej – Myślę, że pod koniec tego tygodnia pan przewodniczący i pan burmistrz otrzymają dobrą informacje, że do Nowej Dęby spłynie kilka milionów złotych z Polskiego Ładu na budowę nowego obiektu sportowego.

Więcej: http://infonowadeba.pl/region/beda-mieszkania-dla-zolnierzy-liczebnosc-armii-wzrosnie-dwukrotnie

Poprzedni Otwarcie w Dębicy punktu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Znajdziesz mnie:

Al. T. Rejtana 21, 35-303 Rzeszów

Bądźmy w kontakcie!

Wpisz swój email aby otrzymywać najnowsze wiadomości oraz zaproszenia.

KM © 2022. All Rights Reserved