ECHO DNIA: Od Niska do Nowosielca powstała ścieżka pieszo-rowerowa. Wstęgę przeciął wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł

Uroczyste oddanie do użytku ścieżki pieszo-rowerowej w ciągu dawnej drogi krajowej numer 19 na odcinku Nisko – Nowosielec miało miejsce 10 października.

Jest ścieżka pieszo-rowerowa od Niska do Nowosielca

Długo oczekiwana inwestycja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców gminy. Budowa ścieżki możliwa była dzięki porozumieniu zawartemu przez Lasy Państwowe, a dokładnie przez Nadleśnictwo Rudnik nad Sanem, z Gminą i Miastem Nisko. Na realizację tego ważnego przedsięwzięcia Lasy Państwowe przekazały dotację w wysokości aż 1 000 000 zł.

Dzięki pomocy wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła i nadleśniczego Nadleśnictwa Rudnik nad Sanem Andrzeja Tofilskiego oraz długotrwałym staraniom burmistrza Gminy i Miasta Nisko Waldemara Ślusarczyka droga serwisowa z Niska do Nowosielca stała się faktem. Nowa ścieżka już jest wykorzystywana. Poruszają się nią nie tylko mieszkańcy, ale również turyści.

–  Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego aby ta rozbudowa drogi w ogóle zaistniała. Dziękuję za zaangażowanie ministrowi Marcinowi Warchołowi i burmistrzowi Waldemarowi Ślusarczykowi. Dziękuję za  pomoc Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, szczególnie panu dyrektorowi Zygmuntowi Byrze oraz pani dyrektor Bożenie Rydz. Dziękuję też moim pracownikom w Nadleśnictwie Rudnik, sekretarzowi Markowi Wasylowi oraz księgowej Monice Tomeckiej-Kaczor – mówił Andrzej Tofilski Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik Nad Sanem.

Marcin Warchoł wiceminister sprawiedliwości przeciął wstęgę

Nowa ścieżka została poświęcona, a wstęgę przecięli Marcin Warchoł wiceminister sprawiedliwości, Waldemar Ślusarczyk burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Zbigniew Kotuła zastępca burmistrza Gminy i Miasta Nisko, Bożena Rydz – zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Andrzej Tofilski nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik nad Sanem, Stanisław Jaskot radny Rady Miejskiej w Nisku, Stanisława Szymonik kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Gminy i Miasta Nisko, Michał Cebula przedstawiciel Firmy Strabak oraz ksiądz kanonik Ryszard Zbyrad – dziekan dekanatu Nisko.

– Ścieżka, którą dzisiaj oddajemy do użytku ma ogromny walor bezpieczeństwa dla mieszkańców. Niestety w przeszłości przy tej drodze zginęło wielu ludzi. Przez dziesiątki lat ta droga była zmorą pieszych i rowerzystów. Dzisiaj wszystko się zmieniło. Nie dość, że ścieżka gwarantuje uczestnikom ruchu pewność, że dotrą cali i zdrowi do celu, to również odcinek tej drogi posiada niezaprzeczalny aspekt rekreacyjno-wypoczynkowy. Z budowy ścieżki mam osobistą satysfakcję, tym bardziej, że obiecałem mieszkańcom, że ona powstanie. To jedna z kluczowych inwestycji w Gminie i Mieście Nisko i jedyna ścieżka w Polsce powstała po zmianie przepisów. Wcześniej bowiem pozyskiwanie środków przez nadleśnictwa na budowę ścieżek przy drogach było prawnie zabronione. Dzięki działaniom nadleśniczego Andrzeja Tofilskiego doszło do zmiany prawa w Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie – powiedział Marcin Warchoł Wiceminister Sprawiedliwości.     

Parametry drogi serwisowej

Oddana ścieżka ma 2,5 kilometra długości. Nie jest to jednak typowa ścieżka rowerowa. Ma ona bowiem parametry techniczne drogi serwisowej. Jej szerokość to 2 metry, posiada krawężniki i pobocza oraz podwójną nawierzchnię z betonu asfaltowego. Ścieżka będzie służyć karetkom pogotowia, straży pożarnej czy innym służbom ratowniczym. Będą nią jeździły także pojazdy w sytuacjach awaryjnych. Nowa droga posiada pięć dodatkowych zjazdów.

– Inwestycja polegała głównie na budowie ciągu pieszo-rowerowego. Przebudowie uległa także cała okoliczna infrastruktura – sieć telekomunikacyjna, przepusty, rowy, zjazdy. Wszystko to razem zostało skomunikowane, oznakowane znakami. Bardzo ważną rolę odegrał tu wykonawca, firma Strabag. Współpraca przebiegała modelowo. Moje dzisiejsze wystąpienie sprowadza się głównie do podziękowań i wyrazów wdzięczności dla wszystkich osób i instytucji, które miały wpływ na realizację tego zadania – powiedział Waldemar Ślusarczyk burmistrz Gminy i Miasta Nisko.     

Wartość całej inwestycji to 1 milion 721 tysięcy 908 złotych. Dofinansowanie z Nadleśnictwa Rudnik nad Sanem wyniosło 1 milion złotych.

Więcej: https://echodnia.eu/podkarpackie/od-niska-do-nowosielca-powstala-sciezka-pieszorowerowa-wstege-przecial-wiceminister-sprawiedliwosci-marcin-warchol-zobacz/ga/c1-16949319/zd/61870885

Poprzedni GOSPODARKA PODKARPACKA: Marcin Warchoł rozpoczyna nową akcję „Budownictwo społeczne bez patologii”

Znajdziesz mnie:

Al. T. Rejtana 21, 35-303 Rzeszów

Bądźmy w kontakcie!

Wpisz swój email aby otrzymywać najnowsze wiadomości oraz zaproszenia.

KM © 2022. All Rights Reserved